פילאטיס לנשים בהריון

תקופת ההיריון היא תקופה בה חלים שינויים פיזיים, הורמונאליים ורגשיים רבים אצל האישה, חשוב לזכור כי הריון הוא דבר טוב ואינו מחלה, יחד עם זאת הוא מצב נתון שיש להתייחס אליו בזהירות, במידה והאישה התאמנה לפני ומעוניינת להמשיך את אימוניה גם במהלך ההיריון ניתן לעשות זאת תוך כדי התייחסות ספציפית לגוף האישה ההריונית במהלך ההיריון על כל שלביו. בכל מקרה, חשוב להיוועץ עם רופא לפני תחילת הפעילות הגופנית.


יתרונות אימוני הפילאטיס בזמן ההריון

אימוני פילאטיס נכונים ומבוקרים על ידי מדריכת פילאטיס מוסמכת תופעות ההיריון יהיו קלים יותר, מהלך הלידה יהיה נעים יותר וחשוב לא פחות, ההתאוששות מהלידה תהיה קלה יותר וחלומה של כל אשה, החזרה לגוף שאליו הורגלה האישה לפני ההיריון תהיה מהירה יותר.


הפילאטיס והשינויים בגוף בזמן ההריון

במהלך ההיריון הבטן גדלה וכתוצאה מכך מופעל לחץ על הגב, הורמונים אשר משתחררים מגמישים את הגוף ומאפשרים את גדילת העובר בתוכו, מרכז הכובד משתנה ומצבי הרוח נעים בסקאלה רחבה מאד. לכל התופעות הרשומות מעלה יכול הפילאטיס לתת מענה. תרגילי הנשימה בפילאטיס שהם אבן יסוד בשיטה זו יעזרו גם בזמן הלידה עצמה כמו גם בהפחתת מתחים ושמירה על לחץ דם תקין. תרגול שרירי הגב ורצפת האגן יסייעו בשמירה על תקינותה של רצפת האגן שכן עומס רב מופעל עליה בזמן ההיריון, תרגול הפילאטיס בין אם פילאטיס מזרן או פילאטיס מכשירים ישפרו את מצב היציבה ויקלו על העומס בגב, ברגליים ובכפות הרגליים. תרגול הפילאטיס יעזור במניעת בצקות והצטברות נוזלים.

 

יתרונות אימון הפילאטיס בהריון

נשימה – נשימה היא אחת מיסודות אימון הפילאטיס, הנשימה הנלמדת באימוני הפילאטיס תעזור רבות להפחתת המתח בזמן ההיריון וכמו כן למהלך הלידה עצמה. בטחון – פעילות גופנית מקנה בטחון בגוף וביכולותיו. אישה הריונית אשר מתרגלת פילאטיס בין אם מדובר בפילאטיס מזרן או פילאטיס מכשירים מרגישה ויטאליות בגופה ותהליך ההיריון הופך לנעים ולא מעיק וכבד. נשים הריוניות לעיתים מרגישות כי גופן מסורבל, כבד ומוגבל, תרגול פילאטיס משחרר תפיסות ותחושות אלו בזמן ההיריון. ההתנהלות היומיומית נעשית קל יותר שכן באימוני פילאטיס אנו עובדים על גוף חזק וגמיש. באימוני פילאטיס כל עוד הם מבוצעים אצל מדריכת פילאטיס מוסמכת אשר עברה קורס הכשרת מדריכות פילאטיס יעבוד הגוף גם על שיפור זרימת הדם, חיזוק השרירים, חיזוק עצמות וכמובן חיזוק מערכת הלב ריאה. פעילות גופנית כמו פילאטיס מזרן או פילאטיס מכשירים תעזור למניעת דיכאון, חרדה, ירידה בערכי הלחץ דם, הסוכר ושמירה על משקל תקין בהריון.


תוכן אימוני פילאטיס בהריון

בזמן ההיריון יש לחזק את שרירי רצפת האגן אשר נחלשים בתקופת ההיריון, בפילאטיס מזרן לנשים בהיריון עובדים על תרגול והפעלה נכונים של שרירי קרקעית האגן. כמו כן ישנה חשיבות לעבודת בטן על אזור השרירים מהבטן ומטה כל עוד הגוף מאפשר זאת וחיזוק פלג גוף קדמי ואחורי באיזון. בתרגול בטן לאחר הטרימסטר הראשון או מרגע שבלטה הבטן החוצה יש להימנע מכפיפות בטן וזאת על מנת לא להפעיל לחץ אשר עשוי להגביר את ההיפרדות ביטנית. חשוב לאמן במקום מאוורר עם בגדים נעימים "ונושמים" שכן ליבת הבטן בזמן ההריון חמה מאד, יש להימנע ממאמץ ממושך על רגל אחת ובכלל בתקופת ההיריון להימנע ממאמצי יתר באימון ובעיקר לשמר את היכולות הגופניות, לתרגל שחרור ונשימה לצד עבודת עומס, להקפיד על שתייה מספקת ולהתאים את התרגול לתקופת ההיריון על כל שלביו