פילאטיס כתרגול לשיפור מצב בריחת סידן

אוסטאופורוזיס (בעברית, דילול עצם) הינה מחלה המאופיינת במסת עצם נמוכה והרס של מבנה רקמת העצם, עובדה המגדילה את הסיכוי לשברים. אזורים המועדים לפורענות הינם מפרק הירך, עמוד שדרה ושורש כף היד.

עובדות

מחקרים מראים כי בקרב האוכלוסייה האמריקאית מעל גיל 50 קיימת תופעה של אוסטאופורוזיס (דילול בצפיפות העצם) אצל כ55% מהם. הרוב הבולט של הסובלים ממחלה זו הן נשים וזאת ללא קשר או שיוך לגזע. החדש במחקרים בנושא זה הוא שהמחלה יכולה לפגוע בכל שכבות הגיל ולא רק אצל מבוגרים. לאיתור ואבחון המחלה לפני שלביה המתקדמים ישנם חשיבות רבה וזאת על מנת למנוע שברים אשר יכולים להסתיים במוות. מעבר למתן תרופות ייעודיות ושינוי תזונתי מושם דגש רב על ביצוע פעילות גופנית לשם חיזוק העצם ושמירה על ערכי סידן נורמליים במבנה העצמות, האימון הגופני חשוב שכן "חוק וולף" טוען כי עצם נבנית ביחס ישיר לעומס המופעל עליה.


תרגול פילאטיס כמניעה וכשיפור למצבי אוסטאופורוזיס

עד גיל 20 אנו משיגים את רוב מסת העצם של השלד. לכן ישנה חשיבות רבה לבניית עצמות חזקות בילדות או בבגרות, וזו יכולה להיות ההגנה הטובה ביותר כנגד התפתחות המחלה. כפי שציינתי, תזונה נכונה תעזור רבות לחוזק העצם אך פעילות גופנית כפילאטיס מזרן או פילאטיס מכשירים יכולים לשפר ולחזק את מבנה העצם וזאת משום שתרגילים נושאי משקל הגוף או משקל חיצוני יעילים לטובת שיפור מצב המחלה.
אדם הסובל מאוסטאופורוזיס או אדם המועד לסבול מתופעות של דילול מסת העצם יכול להיכנס לשיעורי פילאטיס אצל מדריכת פילאטיס אשר עברה הכשרה מתאימה להדרכת פילאטיס מזרן או הדרכת פילאטיס מכשירים ובבניית תוכנית אימונים ייעודית אשר כוללת יציבה, פשיטות גב ונשיאת משקל ובכך לשפר את מצבו ולמנוע את התקדמות המחלה.

מדריכים אשר עברו קורס הכשרת מדריכי פילאטיס מזרן או הכשרת מדריכי פילאטיס מכשירים מודעים גם לתרגילים שאין לבצע במצב של אוסטאופורוזיס; כפיפות בטן ורוטציה בעומס הם תרגילים שיש להימנע מהם בתרגול פילאטיס אצל הסובלים מאוסטאופורוזיס ויש לנקוט במשנה זהירות בתרגילי הגשר, בקורס הכשרת מדריכי פילאטיס מזרן או קורס הכשרת מדריכי פילאטיס מכשירים לומדים על מודיפיקציות ואסטרטגיות תנועתיות על מנת להימנע מחוסר תנועתיות.

נקודות חשובות בביצוע תרגול פילאטיס לסובלים מאוסטאופורוזיס

  1. קיימת חשיבות רבה לתרגול בנשיאת משקל באופן הדרגתי ושמירה על עומס מתון בכל תרגיל ותרגיל, יש לשלב תרגילים לזוקפי הגב, לייצב אגן ושכמות וכמו כן לחזק גפיים עליונות.
  2. יש לעודד אימוני מניעת נפילות כלומר, עבודה על משטחים לא יציבים ובכך לחזק את מערכת היציבה ושיווי המשקל, כל מדריכת פילאטיס אשר עברה הכשרה תדע באיזה תרגילים ניתן לאתגר את שיווי המשקל ובכך לבנות את היכולת למניעת נפילות.
  3. עבודה על גמישות וטווחי תנועה על מנת לשמור על תנועתיות, יציבה וחיזוק