האם פילאטיס עוזר לכאבי גב?

כאבי גב תחתון הם בעיה מדוברת הקיימת באוכלוסייה הכללית ובאוכלוסיית המתאמנים וזאת בשל שכיחותה והישנותה. כאבי גב לא ספציפיים, כלומר כאלו שנבדקו ונשלל כל ממצא פתולוגי יכולים להשפיע רבות לרעה על התפקוד היומיומי. תלונות על כאבי גב יימצאו בכל רובדי האוכלוסייה, בכל השכבות הסוציואקונומיות, בכל מקצועות התעסוקה ועל פני גילאים שונים ללא הבדל מין. במחקרים שונים נמצא כי 85% מהאוכלוסייה הכללית יחוו לפחות פעם אחת התקף כאבי גב תחתון במהלך חייהם. כאבי הגב יכולים לנבוע מטראומה כגון נפילה, שבר או תאונה וכיוצ"ב, מסביבת עבודה לא תקינה, עומס גדול וכמו כן, היא יכולה לעבור בתורשה. בעיה זו גורמת מעבר לסבלו האישי של האדם הלוקה בעיה זו לבעיות כלכליות, חברתיות ומשפחתיות, אנשים הסובלים מכאבי גב נעדרים מהעבודה, חסרי סבלנות כלפי החברה והמשפחה ותפקודם במטלות היומיום הוא לקוי. הטיפול בבעיית כאבי הגב התחתון הוא אחד מהנושאים העיקריים והמאתגרים איתם מתמודדות מערכות הבריאות בעולם. לצד טכניקות טיפול החל מהרפואה האלטרנטיבית הכוללות עיסויים, דיקור, רפלקסולוגיה, דמיון מודרך נמצא גם עניין הפעילות הגופנית, בגישה המתקדמת המודרנית אנו מבינים כי פעילות גופנית כמו פילאטיס, פילאטיס מזרן, פילאטיס מכשירים או פיטנס מורחב הם כלים אשר יכולים לעזור מאד לאנשים הסובלים מבעיות גב, אם בעבר הרופאים דגלו בגישה של "השבתת" הסובל מכאבי גב ולהזהירו מפעילות גופנית, היום הגישה היא לנוע, להתאמן.

האם פילאטיס היא הפעילות המומלצת?

אחת הפעילויות המומלצות של הרופאים והפיזיותרפיסטים היא הפילאטיס בין אם מדובר בפילאטיס מזרן או פילאטיס מכשירים. אין ספק כי אנשים המתאמנים באופן סדיר, אימונים כמו אצל מדריכת פילאטיס מזרן, מדריכת פילאטיס מכשירים אשר עברה קורס הכשרת מדריכי פילאטיס במקום אשר הסביר לה על אופן ביצוע נכון של תרגילי הפילאטיס, מתן מודיפיקציות וקונטרה אינדיקציות יכולים להרחיק את עצמם מסכנת כאבי או פציעות גב ובכך לחסוך הרבה תסכול וכסף. הסובלים מכאבי גב תחתון מוציאים כסף רב הן בטיפולים והן בתרופות על מנת להקל על כאבם. מחקרים רבים מצביעים על כך כי כאבי גב תחתון הם הגורם הגופני הראשון להיעדרות מהעבודה.
הקשר בין כאבי גב תחתון לשרירי בטן וגב חלשים ושרירים קצרים הוא בר קיימא, וזאת מפני שנמצא כי לחיזוק השרירים ולגמישות יתרונות ותמורות רבות לבריאות האדם ותפקודו, יתרונות אלו באים לידי ביטוי ביציבה נכונה, הפחתת מתחים, הפחתת כאבי שרירים ופיתוח יכולות אתלטיות, חיזוק שרירי גוף תוך כדי הארכתם היא מטרת על לכל מדריכת פילאטיס.
מעבר לכך שגמישות טובה באה לידי ביטוי בטווח תנועה מלא של המפרקים וגמישות השרירים עצמם, יתרונותיה הם בכך שהיא פועלת נגד נטייתו הטבעית של הגוף להתקצר, עוזרת בשמירה על יציבה נכונה, משפרת תחושה קינסטטית, משפרת את היעילות המכאנית ומקנה טווח בטחון בתנועות פתאומיות וחדות.